
Zkouška
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 498/2006 Sb., o autorizovaných inspektorech
Rámcový obsah zkoušky k ověření způsobilosti uchazeče o jmenování autorizovaným inspektorem (únor 2009)
(1) Uchazeč o jmenování autorizovaným inspektorem musí prokázat znalosti, které mu umožní provádět činnosti vymezené stavebním zákonem. Souhrn těchto znalostí musí pokrývat
(2) V jednotlivých oblastech musí uchazeč prokázat
(1) Uchazeč o jmenování autorizovaným inspektorem musí prokázat znalosti, které mu umožní provádět činnosti vymezené stavebním zákonem. Souhrn těchto znalostí musí pokrývat
- oblast stavebního práva,
- oblast navrhování a provádění staveb,
- oblast základních požadavků na bezpečnost a užitné vlastnosti staveb.
(2) V jednotlivých oblastech musí uchazeč prokázat
- v oblasti stavebního práva znalost právních předpisů se zaměřením na
- Popište zkrácené stavební řízení, se zvláštním důrazem na dodržení záměru územního plánování v projektu stavby. Jak se liší územní rozhodnutí, územní souhlas, zjednodušené územní řízení a územně plánovací informace. Vztah regulačního plánu k rozhodnutí o umístění stavby.
Popište zkrácené stavební řízení, se zvláštním důrazem na námitky účastníků řízení a významu jejich vyřízení při územním řízení. - Popište postup při zkráceném stavebním řízení a úpravu rozsahu a obsahu projektové dokumentace a dokumentace stavby ve stavebním zákoně a projektové dokumentace pro dopravní stavby.
- Rozdíl mezi účastníky územního, stavebního a kolaudačního řízení, povaha jejich námitek v těchto řízeních; postup autorizovaného inspektora při řešení námitek.
- Uveďte stručně základní povinnosti a odpovědnost stavebníka, projektanta, stavbyvedoucího, stavebního dozoru stavby, technického dozoru a autorského dozoru projektanta a úloha koordinátora bezpečnosti práce. Kdo může projektovat a kdo provádět stavby.
- Povinnosti a odpovědnosti autorizovaného inspektora. Autorizovaný inspektor vykonává své činnosti na základě smlouvy; jakou má tato smlouva povahu. Povinnosti vyplývající ze smluvních ujednání a ze stavebního zákona. Střet možných zájmů. Otázka honoráře.
Jaké činnosti může autorizovaný inspektor vykonávat. Rozsah expertizy pro stavební úřad. - Jaké jsou základní požadavky na stavby a na stavební výrobky. Co se rozumí certifikací a kdo ji provádí. Odpovědnost projektanta a zhotovitele za dodržení požadavků na stavby.
- Jak jsou upraveny ve stavebním zákonu kontrolní prohlídky; navrhněte jejich příkladný přehled a kriterium jejich výběru a jaké jsou jejich relace k běžným zkouškám na stavbě. Co se zjišťuje při kontrolních prohlídkách a kdo se jich účastní.
- Uveďte přehled možných dotčených orgánů ve stavebním řízení, povahu jejich stanovisek a rozveďte podrobněji kompetenci a postup vybraného dotčeného orgánu (např. orgány hygienické, požární ochrany, kulturních památek, ochrany přírody a krajiny). Jaká je relace těchto stanovisek k dříve vydaným stanoviskům v územním řízení. Co je to EIA a její význam. Řešení rozporných stanovisek dotčených orgánů v řízení.
- Uveďte systematiku staveb nevyžadujících stavební povolení ani ohlášení, staveb vyžadujících ohlášení a stavební povolení ve stavebním zákoně a uveďte, u kterých z těchto staveb nepřichází činnost autorizovaného inspektora v úvahu.
Které činnosti může autorizovaný inspektor vykonávat. - Jaké druhy požadavků zahrnuje pojem obecné požadavky na výstavbu, ve kterých fázích výstavby a kterým osobám je uložena povinnost dodržovat obecné požadavky na výstavbu. Co je to normová hodnota, výjimky z obecných technických požadavků; kdy výjimka nepřichází v úvahu.
- Postup při vydávání certifikátu ke kolaudačnímu souhlasu stavebního úřadu. Požadavky na dokončenou stavbu z hlediska veřejnoprávního.
Problematika získání stanovisek dotčených orgánů a závěrečné kontrolní prohlídky stavby. - Základní postup při povolování staveb dopravních a vodních děl, vodovodů a kanalizací. Problematika dokumentace a projektové dokumentace pro tyto stavby.
Stavebník vodního díla, které slouží k nakládání s vodami, musí mít i povolení k nakládání s nimi. Je toto povolení podkladem pro vydání stavebního povolení, anebo je stavební povolení podkladem pro povolení rozsahu nakládání (čerpání).
Závazné stanovisko (souhlas) a jeho povaha vodoprávního úřadu jako dotčeného orgánu.
Má stavebník povinnost vyžádat si vyjádření vodoprávního úřadu, zda je jeho záměr v souladu s požadavky chráněnými vodního zákona.
Okruh účastníků vodoprávního řízení se řídí stavebním zákonem nebo vodním zákonem.
Zásobování stavbou vodou a odvádění a zneškodňování odpadních vod. Kontrola plnění této povinnosti.
Základní relace stavebního úřadu a speciálního stavebníka úřadu, jde-li o povolení speciální stavby.
- Popište zkrácené stavební řízení, se zvláštním důrazem na dodržení záměru územního plánování v projektu stavby. Jak se liší územní rozhodnutí, územní souhlas, zjednodušené územní řízení a územně plánovací informace. Vztah regulačního plánu k rozhodnutí o umístění stavby.
- v oblasti navrhování a provádění staveb znalost
- základních stavebních technologií a konstrukcí z hlediska jednotlivých materiálových variant (například konstrukce zděné, betonové, ocelové, dřevěné a kombinované),
- způsobů provádění staveb (monolitické, prefabrikované, kombinované) a používání stavebních materiálů a výrobků,
- problematiky zakládání staveb a typologie stavebních konstrukcí včetně jejich statického a dynamického působení,
- problematiky geologie a hydrogeologie podloží a mechaniky zemin, hydrogeologické průzkumy staveniště,
- obecnou znalost problematiky v souvisejících oblastech (zařízení staveniště, technické zařízení budov, vytyčování staveb apod.), účinky provádění staveb na okolí;
- v oblasti obecných požadavků na výstavbu zejména znalost problematiky
- mechanické pevnosti a stability staveb,
- požární bezpečnosti staveb (zejména posuzování požárního rizika stavby, stanovení stupně požární bezpečnosti, odstupové vzdálenosti od sousedních staveb, únikové cesty, požární úseky),
- hygienických požadavků na ochranu zdraví a ochranu před hlukem,
- požadavků na ochranu životního prostředí a jeho složek,
- bezpečnost při užívání staveb (včetně užívání osobami s omezenou schopností pohybu a orientace),
- zvláštních požadavků na vybrané druhy staveb,
- přípustných odchylek a výjimek z obecných požadavků na výstavbu, včetně požadavků na vnitřní prostředí staveb (např. denní osvětlení, proslunění, větrání),
- bezpečnost při činnosti prováděné hornickým způsobem při stavebních pracích.
Doporučený seznam předpisů Okruhy technických odborných otázek Seznam právních otázek